Aktualności Aktualności

Leśnicy i dziennikarze ramię w ramię posadzili las dla przyszłych pokoleń

20 marca w podwarszawskim Nadleśnictwie Celestynów leśnicy wspólnie z dziennikarzami posadzili młode dęby w ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów.

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to inicjatywa Lasów Państwowych mająca na celu odnawianie i zwiększanie powierzchni leśnych w Polsce. Sadzenie drzew odbywa się w całym kraju, dając uczestnikom szansę na osobisty wkład w ochronę przyrody i zwiększenie różnorodności biologicznej. To także doskonała okazja, by aktywnie włączyć się w działania proekologiczne i przypomnieć, że lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków.

Podczas spotkania w terenie uczestnicy mieli również okazję porozmawiać o wyzwaniach związanych z retencją wody w lasach. Za przykład posłużył zbiornik retencyjny Czarny Staw, znajdujący się w pobliżu miejsca odnowienia lasu.

Wiosna i zima były suche. Woda, która powinna być w tym stawie, ma służyć roślinom i zwierzętom. Dziś widzimy, że poziom wód gruntowych obniżył się nawet o półtora metra. Leśnicy myślą o wodzie nieustannie – mówi nadleśniczy Artur Dawidziuk. – Budujemy specjalne zastawki, udrażniamy rowy melioracyjne, ale czasem również blokujemy ich odpływ, by zatrzymać wodę w lesie lub jego pobliżu – dodaje.

Lasy Państwowe każdego roku realizują szeroko zakrojone działania związane z odnawianiem i zalesianiem. W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. hektarów lasów, z czego blisko 20% stanowią odnowienia naturalne. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania gleby oraz zastosowania odpowiednich metod pielęgnacji, które zwiększają odporność i różnorodność gatunkową drzewostanu.

Podczas wydarzenia w Nadleśnictwie Celestynów leśnicy chętnie odpowiadali na pytania i rozwiewali wątpliwości związane z gospodarką leśną, która nie ogranicza się jedynie do pozyskiwania drewna. Wbrew obiegowym opiniom, działalność leśników opiera się na zrównoważonym zarządzaniu lasami oraz ich odnowie w myśl Planu Urządzenia Lasu, tworzonego na okres 10 lat.

W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji, wokół działań leśników narosło wiele mitów. Chcemy podkreślić, że gospodarka leśna jest zrównoważona i opiera się na zasadach ochrony środowiska – zaznacza Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dołącz do akcji i posadź własne drzewo!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to także okazja do nawiązania dialogu między społeczeństwem a leśnikami. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pracownikami Lasów Państwowych, dowiedzieć się więcej o ich pracy oraz roli lasów w polskiej gospodarce i bezpieczeństwie kraju.

Zachęcamy do śledzenia strony Lasów Państwowych oraz profili społecznościowych nadleśnictw, gdzie będą pojawiać się informacje o tym, gdzie i kiedy można posadzić las wspólnie z leśnikami.