Asset Publisher
Wiosenny spacer po lesie — relaks z szacunkiem dla natury
Wiosna to wyjątkowy czas w lesie. Budzące się do życia rośliny, poranny śpiew ptaków i promienie słońca przedzierające się przez korony drzew tworzą atmosferę, która koi zmysły.
Zanim wyruszymy na leśny spacer warto dobrze się przygotować.
Przed wyjściem z domu, planując wyjście do lasu, warto najpierw określić, jaki jest cel naszej wyprawy. Inaczej przygotujemy się na obserwację zwierząt, a inaczej na zbieranie grzybów czy długie spacery po górskich szlakach.
- Odpowiedni strój - są pewne uniwersalne zasady ubioru, o których zawsze warto pamiętać:
- Obuwie: wygodne, zakryte buty trekkingowe lub sportowe z dobrą podeszwą (antypoślizgową).
- Ubranie: długie spodnie i długi rękaw – ochrona przed kleszczami, owadami i zadrapaniami.
- Kolory: stonowane (zieleń, brąz, szarości) – nie płoszą zwierząt, ale też nie za ciemne (na jasnym tle lepiej widać np. kleszcze).
- Warstwowo: ubiór „na cebulkę” – łatwo dostosować się do pogody.
- Czapka: z daszkiem lub kapelusz – ochrona przed słońcem, deszczem lub gałęziami.
- Dodatkowo: repelent odstraszający owady i kleszcze, zapasowe ubranie, woda i prowiant.
- Naładowany telefon - Sygnał GPS potrzebny do lokalizacji nie wymaga zasięgu telefonii komórkowej. Dlatego warto zainstalować aplikację mapową mBDL i mieć ze sobą wszystkie leśne mapy zawsze, niezależnie od zasięgu.
- Zostaw samochód na leśnym parkingu – w lasach dostępne są miejsca postojowe oraz parkingi, często wyposażone w dodatkową infrastrukturę rekreacyjną. Można z nich korzystać cały rok, bez żadnych opłat. Pamiętaj, że za wjazd do lasu pojazdem silnikowym lub pozostawienie go w miejscu niedozwolonym (np. przed szlabanem) grozi mandat.
- Możesz zabrać ze sobą psa. Jednak pamiętaj, by zawsze był na smyczy. Chodzi tu przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Pamiętaj o zabraniu wody i zabezpieczeniu psa przed kleszczami.
- Dobrą praktyką jest zabranie ze sobą na spacer worka na śmieci. Zgodnie z inicjatywą Lasów Państwowych #Zabierz5zLasu, podczas spaceru po lesie zabierz ze sobą co najmniej pięć znalezionych odpadów (a jeśli chcesz – więcej!). Możesz zostawić je w koszu na leśnym parkingu lub i wyrzuć do odpowiedniego pojemnika w domu, pamiętając o segregacji. Zrób zdjęcie, podziel się nim w mediach społecznościowych i zachęć innych do dołączenia do tego prostego, ale ważnego działania na rzecz natury.
- Dla miłośników nocy spędzonych pod baldachimem z gałęzi leśnych drzew Lasy Państwowe wyznaczyły miejsca w ramach programu „Zanocuj w Lesie”. Co zabrać i jak się przygotować, by noc w lesie była bezpieczna i przyjemna? Czy należy zgłosić do miejscowego nadleśnictwa swój pobyt? Czy podczas nocy w leśnej głuszy można rozpalić ognisko? I co z przygotowaniem jedzenia? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź na infografice umieszczonej poniżej.
Las to doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji. To również najlepszy plac zabaw dla dzieci. Kontakt z przyrodą daje wiele radości i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Wycieczka do lasu to też doskonała okazja by spalić świąteczne kalorie. Pamiętajmy tylko by korzystać z lasów w sposób odpowiedzialny.
Wczesna wiosna to czas, w którym szczególnie łatwo o pożar lasu. Dlatego planując wycieczkę do lasu warto sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego na terenie, który chcemy odwiedzić. Można to zrobić korzystając z mapy zagrożenia pożarowego dostępnej w Banku Danych o Lasach i aplikacji mBDL.
Przypominamy, że posługiwanie się otwartym ogniem w lasach i 100 metrów od ich granicy jest dopuszczalne wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Apelujemy by w okresach suszy i dużego zagrożenia pożarowego zupełnie zrezygnować z używania ognia w lesie. Przy niskiej wilgotności ściółki wystarczy niewielka iskra by powstał pożar.
Co zrobić gdy zauważymy ogień w lesie? Jeśli zauważysz pożar – zadzwoń pod nr 112 i podaj możliwie dokładną lokalizację – pomocne tu będą m.in. kamienne słupki umieszczane w lesie, na których znajdują się numery oddziałów leśnych. Pamiętaj – nie próbuj samodzielnie gasić ognia! Najlepiej oddalić się na bezpieczną odległość i zaczekać na działania służb.