Aktualności Aktualności

"KU WIECZNEJ PAMIĘCI LEŚNYCH ANIOŁÓW"

15 kwietnia 2025 roku, przy pomniku „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939–1948”, znajdującym się na terenie Centrum Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Celestynów, odbyła się uroczystość poświęcona pamięci ofiar masowych zbrodni II wojny światowej oraz powojennych represji.

To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych obchodów patriotycznych. We wtorkowej uroczystości udział wzięli kombatanci i rodziny poległych leśników, przedstawiciele samorządów, reprezentanci instytucji państwowych i służb mundurowych, uczniowie oraz pracownicy Lasów Państwowych.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta polowa, celebrowana przez ks. Wiktora Ojrzyńskiego i ks. Mirosława Wasiaka. Następnie głos zabrał nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów, Artur Dawidziuk, który w poruszającym przemówieniu przypomniał o roli lasów i leśników w działalności konspiracyjnej oraz dramatycznych losach tej grupy zawodowej w czasie okupacji. Wspomnienie Zbrodni Katyńskiej oraz postaci Adama Loretta, przedwojennego dyrektora Lasów Państwowych, stanowiło mocny i symboliczny akcent przypominający o ogromie poświęcenia środowiska leśników.

Następnie głos zabrał Tomasz Józwiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Podkreślił on znaczenie etosu leśnika w historii Polski oraz heroizm ludzi lasu, którzy oddawali życie za wolność swojej Ojczyzny.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości była ceremonia przekazania patronatu nad Dębowym Lasem Pamięci – żywym pomnikiem składającym się ze 101 dębów, z których każdy symbolizuje jedno nazwisko pomordowanego leśnika. W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta w Józefowie przekazała opiekę nad Lasem Pamięci Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie. Jeden uczeń objął symboliczny patronat nad jednym dębem, tworząc tym samym osobistą więź z historią i pamięcią o bohaterach. Dzięki temu tworzy się poczucie, że Dębowy Las Pamięci rośnie wraz z zaangażowaniem młodych ludzi, którzy rozumieją, że wolność nie jest dana raz na zawsze. I że prawdziwa pamięć – to ta, którą się pielęgnuje każdego dnia.

Całość ceremonii dopełniły uroczyste elementy apel poległych, złożenie wieńców przy pomniku oraz wzruszające przedstawienie artystyczne pt. „Ku wiecznej pamięci leśnych aniołów”, przygotowane przez uczniów szkoły przejmującej patronat. Asystę honorową uroczystości zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku.

Uroczystość w Celestynowie – pełna zadumy i refleksji po raz kolejny pokazała, że pamięć o leśnych bohaterach trwa nie tylko w kamieniu i drewnie, ale przede wszystkim w sercach młodego pokolenia. Dębowy Las Pamięci rośnie, przypominając o ofierze, jaką ponieśli leśnicy wierni swojej służbie i Ojczyźnie.