Aktualności Aktualności

Kilkadziesiąt nowych rezerwatów przyrody jeszcze w tym roku!

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to inicjatywa, w ramach której leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne obszary, które odznaczają się wysokimi walorami przyrodniczymi. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują one powierzchnię równą kilku parkom narodowym.

Wiosną br. z nadleśnictw z całego kraju wpłynęło do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Nad analizą tych dokumentów pracowały zespoły składające się z przedstawicieli poszczególnych regionalnych dyrekcji LP (RDLP) oraz Regionalnych Dyrekcji Ochrony środowiska (RDOŚ). Ze zgłoszonych propozycji zostało wytypowanych ponad 140  obiektów, które podlegają dalszemu procedowaniu. Wszystkie są już po lustracjach terenowych przeprowadzonych przez zespoły RDOŚ-RDLP oraz dokładnej analizie pod kątem dokumentacji przyrodniczej. Istnieje realna szansa, że 80 z nich zostanie powołana jeszcze w tym roku.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, w ramach ogólnopolskiej akcji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych, leśnicy wyznaczyli 14 propozycji nowych rezerwatów o łącznej powierzchni ponad 850 ha oraz 6 poszerzeń istniejących obiektów. Propozycje rezerwatów obejmują tereny leśne o szczególnie cennych walorach przyrodniczych i zlokalizowane są w nadleśnictwach: Chojnów, Drewnica, Garwolin, Jabłonna, Mińsk, Ostrów Mazowiecka,  Płońsk,  Siedlce, Sokołów, Wyszków. Pierwsze planowane rezerwaty ustanowione będą sukcesywnie od przełomu roku poprzez kolejne miesiące 2025 roku.

Jednym z proponowanych rezerwatów jest „Dolina Rzeki Małej” o powierzchni 129 ha w Nadleśnictwie Chojnów, obiekt położony jest na granicy gmin Góra Kalwaria i Piaseczno. Wzdłuż rzeki Małej występują łęgi jesionowo-olszowe i półnaturalne siedliska wodno-błotne, dla których funkcjonowania niezbędne jest zachowanie właściwych stosunków wodnych. W tym celu z inicjatywy Nadleśnictwa Chojnów podjęto szereg działań w ramach programu małej retencji, które przywróciły naturalny poziom wód w dolinie i wsparły renaturalizację ekosystemów. Oprócz drzewostanów Dolina Rzeki Małej obejmuje również siedliska łąkowe będące naturalnym komponentem ekosystemów wodno-błotnych.

Kolejnym z planowanych do utworzenia na Mazowszu rezerwatów przyrody jest Fidest, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Drewnica. Rezerwat projektowany jest na obszarze 279 ha. Dominują tu niedostępne, podmokłe olsy, położone w obniżeniu malowniczej doliny Bugu. Warto wiedzieć, że ols inaczej nazywany jest lasem na wodzie lub lasem na kępach - wokół korzeni olch rosną gatunki unikające bezpośredniego kontaktu z wodą, zaś w dolinkach, przynajmniej okresowo wypełnianych wodą, dobrze sobie radzą rośliny bagienne. Krajobraz rezerwatu wzbogacają wydmowe wyniesienia, na których można obserwować bór i las mieszany – tu uwagę zwracają stare dęby, nadające temu miejscu puszczańskiego charakteru. Spośród gatunków roślin objętych ochroną ścisłą rośnie tu m.in. czarcikęsik Kluka. Zwierzęta reprezentowane są licznie przez ptaki, w tym gatunki charakterystyczne dla terenów podmokłych, jak żuraw czy bocian czarny, które znajdują tu dogodne żerowiska. Dzięcioły upodobały sobie liczne martwe i zamierające drzewa, oferujące dogodne miejsca siedliskowe i bogatą bazę żerową. Na terenie projektowanego rezerwatu obserwowany był również puszczyk. Awifaunę uzupełniają m.in. sikory, muchołówki i drozdy. Obecność wody sprzyja również płazom, w tym ropusze szarej i szeregu gatunkom żab. Gady reprezentowane są m.in. przez zaskrońca i jaszczurkę zwinkę. Z uwagi na niedostępność terenu pojawiają się tu również duże ssaki, takie jak łosie czy wilki.

Proces powoływania rezerwatów przyrody jest dość skomplikowany. Wymaga szczegółowych analiz i rozpoznania w terenie. To od Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska zależy, kiedy dany rezerwat zostanie powołany. 

 


Nadleśnictwa i inne

Mapa lasów

Polecamy Polecamy